Blog

3 rychlé kroky pro zhodnocení dluhopisů

Spořicí účty atakují nulový výnos, dluhopisové fondy jsou na tom ještě hůř – za rok 2017 prodělaly 1,13 %*. Kam investovat, aby nám výnos pokryl alespoň inflaci (2,4 %)?

Naštěstí se stačí podívat na internet a brzy na nás vyskočí nabídky na koupi českých dluhopisů slibujících 5 – 8 % ročně! Vypadá to až podezřele hezky. Co s tím?

1. Zjistěte si informace

Od poradce nebo banky si vyžádejte podrobnější informace o firmě, která si chce naše peníze půjčit – o emitentovi. Najdete je pod slovy Emisní podmínky nebo Prospekt emitenta.

V nich hledejte, jaký rating má emitent dluhopisu, který chcete koupit. Rating měří kreditní riziko emitenta. Říká, jaká je pravděpodobnost, že dlužník (vydavatel dluhopisu) nesplatí svůj dluh a investoři přijdou o své peníze (zcela nebo částečně). A to je pro nás velmi důležitá informace.

2. Rating a výnos dluhopisu

Čím vyšší rating emitent má (nejvyšší je AAA), tím nižší riziko nesplacení a tím nižší výnos emitent nabízí (viz tabulka 1).


Zjistíte-li, že emitent dluhopisu rating nemá, odhadněte ho z tabulky 1. Je téměř nemožné, aby si za vysoký úrok dobrovolně půjčoval emitent s vysokým ratingem. 

Srovnejte tedy výnos, který emitent nabízí, s výnosem v tabulce. Jak vidno, výnosu 5 – 8 % p.a. odpovídá nejnižší rating – CCC až C.3. Rating a riziko nesplacení dluhopisu

Od ratingu se odvíjí i riziko nesplacení dluhopisu. Platí, že čím vyšší rating, tím menší kreditní riziko – riziko nevrácení námi investovaných peněz.

Pravděpodobnost nesplacení najdete ve 2. tabulce. Jsou v ní uvedeny 2 nejvýznamnější světové ratingové společnosti: Moody’s a Standard and Poor’s. Hodnoty se u nich liší, ale u obou je vidět, že čím nižší rating emitent má, tím vyšší kreditní riziko investor postupuje.

Chceme-li investovat do výše uvedených českých dluhopisů s výnosem 5 – 8 % (s ratingem CCC-C), je pravděpodobnost nesplacení 69,2 %. To je více než ⅔.

Pro názornost: na stůl položte 5000 Kč a hoďte si kostkou. Padne-li pětka nebo šestka, dostanete zpět 5212,50 – 5340 Kč (po zdanění). Hodíte-li jedničku až čtyřku, 5000 Kč vyhoďte oknem. Líbí se vám taková investice? Nebo jde spíš o hazard?

Lidé na takovou nabídku často kývnou z důvodu neznalosti. Podmínky a rizika emitenta si nezjistí a prospekt i slova prodávajícího zní velmi přesvědčivě. Připomeňme si ale, že marketing nedělá jen Coca-cola nebo LEGO, ale že jej dělají také finanční instituce. 

Společnosti nabízející tyto dluhopisy udělají vše proto, aby investice působila jako nabídka, na které se nedá prodělat, jen slušně vydělat. Bohužel, opak bývá často pravdou.

I v dnešní době tak platí cimrmanovské “Kdo chce moc, nemá nic…”


Karel Kořený, €uropean Financial Advisor™ 
autor je investičním specialistou @finrodina.cz a lektorem @kfp.cz

* zdroj: https://www.ceskydluhopisovyindex.cz/

Článek jsme vypustili do světa 4. 2. 2018

Chcete se dozvědět více?

Domluvte si s námi finanční konzultaci.

Předáme vám naše mnohaleté finanční zkušenosti a pomůžeme vám k větší efektivnosti a výnosnosti vašich financí. Nejsme jen jednorázovou pomocí, naopak pro vás budeme dlouhodobým partnerem, který vás podpoří na cestě k finanční nezávislosti.

Pojďme se společně setkat