Blog

5 nejčastějších investičních výmluv

“Ještě je brzo…” nebo “Už je pozdě!”. Důvod, proč s investicemi čekat, se vždycky najde. Jaké jsou důsledky?

25 let
“Ještě si moc nevyděláme. Není z čeho spořit.”

Jako mladí máme pocit, že odkládat peníze na cíle, zvlášť ty dlouhodobé, zatím nemá smysl. Lepší je počkat, až dostaneme přidáno. Až budeme vědět, co vlastně chceme. Až se přestěhujeme do vlastního. Úvaha je to logická, mladý člověk má ale před sebou ten nejdelší možný investiční horizont a může tak využít složeného úroku v plné parádě.

Mrkněte, co s penězi dělá čas:

Času nikdy nebudeme mít tolik, jako v mládí. Stačí začít s 500 Kč nebo 1000 Kč měsíčně, i to má význam. A budeme mít jistotu, že již naše první peníze neleží “ladem”, ale pracují. Ve dne i v noci.

35 let
„Na splátku hypotéky a ostatní pravidelné výdaje padnou veškeré naše příjmy
. A na dovolenou máme přece taky nárok!“

Začít platit všechny běžné výdaje, hypotéku a ještě se starat o malé děti je pro mladé rodiny někdy zatěžkávací zkouškou. Úspor ještě není mnoho a vždy se najde něco, co je potřeba. V tomto období je zásadní hlídat výdaje a přesně vědět, kudy z rozpočtu odtékají peníze.

Také je třeba nastavit hypotéku na rozumnou, nepřemrštěnou částku a na co nejdelší dobu. Díky tomu je výše splátky nižší a rodina může investovat. Času je do důchodu pořád dost a kdo začne okolo 35 let, má velkou šanci dosáhnout finanční nezávislosti v rozmezí 60 a 65 let, klidně i znatelně dříve. Čím déle ale s investicemi čekáme, tím se cíl finanční svobody vzdaluje.


Kolik potřebujeme měsíčně investovat, abychom měli milion korun?

45 let
„Nemůžeme si dovolit spořit. Děti jsou ve škole.
Bylo by nezodpovědné jim nedopřát opravdu kvalitní studium. Nejlépe zahraniční.“

Je správné mít děti jako prioritu. Ovšem nesmíme zapomínat také na sebe. Nejlepší službu totiž dětem prokážeme tím, když na nich na stáří nebudeme závislí a budeme pohodové babičky a dědečci s vlastními úsporami. I proto dobře zvažte, jaký nadstandard dětem dopřejete a jestli za něj v budoucnu nezaplatí tím, že nebudou mít v stáří samostatné rodiče.

V 45 stále není pozdě začít peníze množit, investiční horizont před námi je stále 15-30 let. Životní zkušenosti nám zároveň mohou pomoct zvolit kvalitního zprostředkovatele investice.

55 let
„Není jednoduché začít. V tomto věku.“