Blog

Příběh Finrodiny očima Jarky

Narodili jsme se s bráchou do “finanční” rodiny. Maminka učitelkou na ekonomické fakultě, taťka taky a ještě k tomu lektor bankéřů a finančních poradců. Je tedy nad slunce jasné, že jsme kouzlu světa financí nemohli jednoduše odolat a postupně jim podlehli také. A tak jednoho dne vznikla "Finanční rodina".

Protože se rodiče bavili o financích i doma, jako malá jsem prý chtěla před spaním slyšet “tu pohádku o akciích”. Bylo mi asi pět a s nadšením jsem poslouchala, jak někdo, kdo chce přinášet lidem nějakou hodnotu (firma), může o peníze požádat všechny lidi, kteří v případě úspěchu firmy také zhodnotí své peníze.

Líbilo se mi to. Proto když začal taťka vyvíjet doma při práci deskovou hru o financích, začala jsem jednu tvořit taky. Bylo mi devět, takže ta moje byla jen dlouhý had na papíře s jednoduchými políčky “vrať se o dvě pole zpět” nebo “jednou neházíš”. Ale jedno vím jistě, taťkovo počínání pro mě bylo už tehdy velkou inspirací.


Hra Finanční svoboda začala mít první reálné obrysy, a to celodenního kurzu, v rámci kterého účastníci (hráči) spravují peníze rodiny a využívají u toho produkty reálného finančního trhu. Hrálo se 30 let po jednom roce, proto byla hra celodenní. Hlavním cílem hry bylo dostat rodinu k finanční svobodě, k bodu, kdy manželé nebudou muset pracovat. Budou moci dělat, co budou chtít a prožít zbytek života v naprosté finanční pohodě.


 "Bylo mi 12 a věděla jsem, že přesně toto chci jednou taky."

Dalších 10 let jsem viděla postupný pokrok ve vývoji hry až do deskové verze, která se hraje místo celého dne dvě hodiny a je jednoduše vysvětlitelná dětem od druhého stupně základky. Sama jsem hru s dětmi párkrát hrála jako junior lektor a viděla jsem tu úžasnou souhru zábavy a výuky dovedností pro život zcela zásadních. 

Děti se učily, proč se nevyplatí půjčovat si na věci přes spotřebitelský úvěr, jak rostoucí výdaje rodiny ohrožují dosažení cílů, i to, že nechat peníze ležet ladem je jedna z největších finančních chyb. A přitom jsem nemusela koukat na znuděné tváře, ale na nadšené žáky plné zápalu pro hru.

Když taťka hru vymýšlel, jeho cíl byl jasný. Naučit co nejvíce lidí, jak se dostat k finanční svobodě. 

Chtěl toho dosáhnout učením finanční gramotnosti i školením profesionálů. Brzy však pochopil, že to, co finanční profesionály naučí, ještě finančníci nemusejí udělat. Bylo to pro něj hodně smutné zjištění, které mělo jediné rozumné východisko. Stát se pro všechny lidi, kteří projdou našimi školeními finanční gramotnosti, reálnými finančními poradci, kteří umí to, co učí, také udělat.

V tento moment jsem končila vysokou školu a protože jsem sama viděla, že mí přátelé mají v mnoha případech nevhodné produkty, které jejich životní cíle spíše ohrožují, než aby jim k nim pomáhaly, rozhodla jsem se připojit k taťkovu plánu založení a rozvoje poradenské firmy. To bylo před 4 lety.


  • Dnes spravujeme majetek 210 spokojených klientů, pro které sjednáváme to nejlepší, co na trhu najdeme. Pokud je pro klienta nejlepší nesjednat žádný produkt, nesjednáme ho. 

Za ty 4 roky jsme si začali silně uvědomovat, že zprostředkování je jen výslednou součástí naší práce. Tou hlavní složkou, která lidem reálně ušetří i vydělá v horizontu celého života miliony, je poradenství. Který konkrétní produkt zvolit? Kolik do něj dát peněz? Proč?


A hlavně - jak naše klienty dovést k jejich cílům s co největší pravděpodobností?

 Toto se ukázalo jako klíčová otázka naší práce. I proto jsme se nevzdali vzdělávání a stále školíme finanční gramotnost na školách i ve firmách, jak jinak, než naší deskovou hrou.


Pro to, aby si lidé splnili své životní cíle, totiž potřebují tři základní věci. Musí své cíle znát a chtít za nimi jít, musí být finančně gramotní a musí mít silného parťáka, který za cíli půjde s nimi. 

Parťáka, který drží slovo, má velké životní zkušenosti a když se stane cokoli, je k dispozici.
Tím se snažíme být ze všech našich sil.

~Jarka (dcera) @finrodina.cz


PS: Nepromarněte skvělou příležitost si s námi domluvit konzultaci zdarma. Moc rádi Vám s Vašimi financemi pomůžeme. Pokud Vám něco není jasné a chcete se na něco zeptat, neváhejte nás kontaktovat nebo se mrkněte na naše otázky a odpovědi, kde jsme zodpověděli nejčastější otázky, na které se nás ptáte.

Článek jsme vypustili do světa 18. 1. 2018

Chcete se dozvědět více?

Domluvte si s námi finanční konzultaci.

Předáme vám naše mnohaleté finanční zkušenosti a pomůžeme vám k větší efektivnosti a výnosnosti vašich financí. Nejsme jen jednorázovou pomocí, naopak pro vás budeme dlouhodobým partnerem, který vás podpoří na cestě k finanční nezávislosti.

Pojďme se společně setkat